Вирощування пряних рослин будинку
Вирощування пряних рослин будинку
З пряно-ароматичних рослин раніше вирощували в основному лише петрушку і кріп, а також коріандр, м'яту, мелісу і, мабуть, ще любисток. Але запашні трави настільки різноманітні, що в наші дні список вирощуваних прянощів в Україні значно збільшився.
Наші кулінари осягають світову кулінарію і відкривають все нові і нові пряні культури, без яких ті чи інші страви неможливо приготувати. Про те, як вирощувати пряні рослини і як їх використовувати в кулінарії, сьогодні наша стаття.
Отримати свою ароматну запашну трав'яну приправу для страв можна трьома способами: вирощування в відкритому грунті, вдома (на підвіконні) та в теплиці.
Вирощування зелені будинку
Спеції на підвіконні – це один із самих доступних способів розведення рослин. Для цього не потрібно займатися грядками і витрачати час на поїздки на город, що як не можна краще підходить багатьом городянам. Вирощування пряних рослин в квартирі починається з покупки всього необхідного (ємностей для ґрунтосуміші, грунту, підгодівлі, пульверизатора для води і власне насіння).
Чебрець, майоран, базилік, розмарин, петрушка, кріп і всілякі різновиди салату можна вирощувати в домашніх умовах. Безумовно, наш список не повний, існує куди більше пряно-ароматичних рослин, придатних для розведення будинку.
Для домашніх прянощів великою перевагою є можливість сіяти насіння і збирати врожай у будь-який час року. Оптимально горщики і ящики розташовують на кухні, де вологість повітря трохи вище, а температура нижче, ніж у житлових кімнатах. Також зручно вирощувати трави на балконі, звичайно якщо дозволяє температура. Балкони частіше використовують для цих цілей в літній час.
Сіяти насіння спецій допустимо і взимку, і влітку. При цьому в літній час можна розраховувати на швидкий результат, а ось взимку трави ростуть повільніше.
До речі, насіння купити не проблема, вони в достатку і на ринках, і в інтернеті, і в магазинчиках для городників. Але якщо Ви вирішили зайнятися домашнім вирощуванням прянощів в осінній час, то можете скористатися нагодою, з вирощуваних Вами культур на городі зібрати декілька екземплярів рослин з корінням та пересадити в ящики.
Порядок дій при вирощуванні з насіння культур
Зазвичай для того, щоб результат виправдав надії кулінара, посадка пряних рослин здійснюється насінням ранніх сортів. Купуючи грунт в спеціалізованому магазині, можна розраховувати на незаражений середу, в якій спеції будуть розвиватися без проблем. В якості дренажу, як правило, на дно горщиків укладається гравій, галька або керамзит, словом, будь-яка дренажна прошарок. Досвідчені городники вдаються до використання біогумусу, суміші, яка живить рослини, прискорює ріст і є натуральною захистом від хвороб.
Використовувані Вами горщики обов'язково повинні бути з отворами знизу для стоку зайвої води. Вибирати для посадки можна і зовсім невеликі посудини (чашки, стаканчики тощо). Так що росте на підвіконні зелень буде виглядати естетично і послужить прикрасою Вашої кухні або лоджії.
Віддайте перевагу більш-менш глибоким горщикам (від 15 см), де спочатку покладіть дренаж (приблизно на 2 см), а після заповніть ємності грунтом.
Багато хто цікавиться, як садити пряні рослини, і потрібна розсада. Дійсно, можна почати з розсади і скористатися торф'яними таблетками, які згодом перемістити в горщики або ящики. На розсуд пропонуємо обробити насіння, особливо якщо мова йде про петрушці, насіння якої містять масла і тому повільно сходять.
Висаджуючи посівний матеріал, не намагайтеся його садити занадто глибоко, а навпаки злегка присипте грунтом. Якщо у прянощі насіння дуже дрібні, то такий матеріал зовсім не присипають землею, а лише трохи притискають. Перший полив – це обприскування водою.
Для швидкого проростання застосовується стандартна техніка створення умов теплички за допомогою плівки або скла. При появі сходів парник відкривається і починається простий догляд за культурами.
За необхідності усталений, ґрунт ущільнився оновлюється новим шаром. Поливати пряні рослини потрібно часто, особливо на початковому етапі, але не рясно, не допускаючи занадто мокрій землі. Коли молоді рослини підростуть, поливи скорочуються до одного разу в сім днів.
Особливості вирощування пряно-ароматичних рослин
Трав'янисті пряні культури легко зростають при 4-5 годинному світловому дні при температурі +18-22 проС. Найчастіше прості у догляді трави будинку вирощуються неважко, не викликають труднощів, а деякі з них можуть повноцінно розвиватися навіть в погано освітлених кімнатах. До несветолюбивым рослин належить часник і петрушка. Але якщо Ви взялися за розмарин або базилік, то світла їм буде потрібно багато.
Як виростити пряні рослини – питання, на перший погляд, складний, який насправді має дуже доступні відповіді. Трави, вирощені вдома, чуйні на поливання, провітрювання, постійну температуру, не сухе повітря і внесення добрив. Берегти горщики з ними потрібно від джерел тепла, не розташовувати поблизу батареї.
І ось зелень підросла, а Ви не встигаєте її використовувати своєчасно, тим не менш, зрізайте її, щоб наростала нова трава. Зрізані ароматичні рослини можна висушити і додавати в страви в сушеному вигляді. Регулярний зріз необхідний культурам, втім, як і прищипування бутонів.
Переваги прянощів
Великий плюс у тому, що коли садити пряні рослини визначаєте тільки Ви, а не природа. Завдяки цьому для побутових потреб Ви самі визначаєте терміни посадки і не обременяете себе турботами про великих земельних ділянках з одвічними супутніми турботами у вигляді знищення комах, бур'янів і загрози втрати врожаю від зливи або граду.
Свіжа зелень на «домашній клумбі» просто зобов'язана бути різноманітною. Види рослин, доступні для вирощування в домашніх умовах, - це і запашні трави для додання смаку улюблених страв, і лікарські рослини, допомагають перенести сезонні недуги, і сировину для косметичних процедур.