Квасоля: види, сорти, вирощування
Квасоля: види, сорти, вирощування
Вирощування квасолі з метою отримання врожаю – відмінна бізнес ідея. Нескладна догляду і невибаглива культура може принести високий дохід. Маючи городом у селі, кожен має право розраховувати на своє прибуткову справу.
Квасоля – це досить відоме сільськогосподарське рослина, цінність якого полягає в харчових властивостях. Зерна цінної продовольчої культури багаті білком (до 30%), вітаміни В1, В2, В5, В9, С, вуглеводами, амінокислотами, мінералами.
Умови для вирощування квасолі
Оскільки бобові – теплолюбні, то і їх насіння проростає в грунті тільки при +8-10 °С і не витримують значного зниження температури. Так, при 0 °С зійшли паростки квасолі можуть пошкодитися, а при -1 °С – і зовсім загинути. На грядках, де земля родюча і збагачена кальцієм і гумусом, ця рослина має найкращі показники по врожайності. Малопридатними ґрунтами вважаються важкі, кислі, засолені.
Якщо Ви вирощуєте не одну лише квасолю, то рекомендуємо садити її поряд з картоплею, помідорами, кукурудзою. Словом, з більш високорослими рослинами, які можуть трохи затінювати, так як виростити квасоля з притіненням цілком можливо і дуже актуально в жаркому кліматі.
Оптимальним температурним режимом прийнято вважати +20-25 °С. У період цвітіння не зашкодить культурі спекотна погода, але не більше +35 °с. Якщо квасоля цвіте в особливо спекотні дні, то її квітки і зав'язь, на жаль, можуть всохнути.
До несприятливих погодних умов для рослин сімейства Бобові також відноситься похолодання і підвищена вологість. Якщо ці два чинники поєднуються, то підвищується ймовірність появи хвороб. Крім того, наголошується недружнє формування і дозрівання бобів. Але якою б не була погода у Вашому регіоні, враховуючи клімат, можна підібрати підходящі сорти і захистити себе від невдач.
Вибір квасолі
У всьому світі культивуються різні види квасолі для отримання бобів, зерен і квітів. Вирішивши для себе, як вирощувати квасолю (з метою домашнього використання в кулінарії або як бізнес), приступайте до посадки квасолі звичайної, вогненно-червоної (Phaseolus coccineus) або Vigna.
Так як найчастіше ми маємо справу з овочевою культурою, то детальніше зупинимося на квасолі звичайної і її сорти. По виду зерна овоч підрозділяється на групи: цукрові, полусахарную і лущильную.
В Україні вирощується зернова та овочева квасоля. Зернова різновид володіє високими смаковими якостями, але в ній використовується тільки зерно, без стулок. Боби мають так званий пергаментний шар, грубі волокна і самі по собі є жорсткими.
Овочева квасоля відома нам ще як спаржева з їстівними бобами і не менш смачними зрілими насінням. Стандартні кущові і кучеряве форми відрізняються будовою куща і висотою та довжиною лопаток. З волокнами боби плоскі і широкі, без волокон – круглі та циліндричні.
Культивують сорти з лопатками зеленого, жовтого, білого, синього, рожевого або фіолетового кольору з делікатесним смаком, який особливо ніжний у желтолопатковой квасолі. Зауважимо, що у нас Ви можете придбати популярний сорт «Ляура», «Богема», «Сонеста F1.
До речі, як однорічник і та і інша різновид може вирощуватися в квітниках, оскільки рослина має декоративністю в період цвітіння. Квіти мають різні забарвлення, ніж вносять різноманітність в оформлення присадибної ділянки.
Phaseolus coccineus – чудова декоративна рослина, яке послужить прекрасним доповненням саду. Володіючи яскраво-червоними квітами, цей завсідник квітників надзвичайно красивий, відрізняється швидким ростом і радує цвітінням протягом чотирьох місяців, починаючи з червня. Незважаючи на те, що вирощується вогненно-червона квасоля Турецькі боби для декоративних цілей, її зерна їстівні і можуть використовуватися в кулінарії.
Нерідко в мережі можна прочитати, що Vigna – це один з кращих видів спаржевої квасолі. Навесні приходить час, коли садити квасолю потрібно точно в строк. До цього часу бажано мати під рукою посівний матеріал всіх сортів. І часто хто в якості експерименту, хто вже зі знанням справи вважає за краще садити саме вігну.
Характеризується ця спаржева квасоля довгими і тонкими стручками, які вживаються в їжу в недостиглому вигляді. Вігна добре росте в теплих регіонах, тому Україна ідеально підходить для вирощування цього виду квасолі. Боби можуть досягати 1 м в довжину, відрізняються високою мясистостью.
Є ранні і пізні сорти, кущові і кучеряві рослини. При бажанні отримувати великий урожай купуйте насіння пізньої в'ється вигны, оскільки вона більш урожайна. Довжина бобів залежить від сорту, наприклад, ранні сорти мають стручки коротше (до 12 см).
Терміни посадки та збирання бобових
Коли садити квасолю, городники знають точно: головною умовою є добре прогріта грунт. Отже, потрібно дочекатися сталого весняного тепла і приступати до посадки. Причому краще, якщо ґрунтова температура становить +14-16 °С (кінець квітня – початок червня).
Розсада в Україні практично не використовується, в нашому кліматі квасоля успішно росте з насіння. Перед посівом насіння бажано опустити у воду або розчин марганцівки на 24 години. Залежно від типу ґрунту, зерна заглиблюють в землю на глибину від 5 до 8 див. Причому, чим легше грунт, тим глибше зачепив. Відстань від лунки до лунки – приблизно 15 см, між рядами – 80 див.
Мати інформацію про те, як садити квасолю у відкритому грунті і доглядати за нею, – досить для того, щоб отримати урожай корисної живильної культури. Догляд за бобовими нескладний. Досвідчені городники радять мульчувати міжряддя, підгортати кущі висотою близько 10 см, зробити опору для витких сортів, здійснювати частий полив під корінь у вечірній час (не переполив), розпушування, видалення бур'янів, внесення мінеральних добрив, проводити боротьбу із шкідниками.
Але посадка квасолі і догляд – це ще не все. Не менше уваги потрібно приділяти термінами збирання, і залежать вони від виду. Спаржева квасоля не повинна перезріть, зривають її лопатки молочної стиглості. Звичайна квасоля забирається в зрілому вигляді, коли її боби підсохнуть.