Люпин: способи вирощування і застосування
Люпин: способи вирощування і застосування
Багаторічні та однорічні трав'янисті рослини люпин дуже декоративні і не можуть залишити байдужими справжніх квітникарів. Люпин унікальний, він має несхожими на інших суцвіттями-кистями і складної форми листям. Цвіте люпин яскраво і пишно, завдяки чому часто затребуваний при створенні квіткових композицій.
Різноманітність забарвлень суцвіть велике, причому є не лише монохромні, а й рослини, у верхівкових китицях яких поєднується два, а то й три кольори. Точно ясно, що такі квіти, як люпин, здатні прикрасити будь-який сад або присадибну ділянку.
Для того, щоб отримати якісні квіти не обов'язково бути досвідченим садівником. Вирощування люпину, безумовно, має свої особливості, але завдання по плечу кожному, у кого є бажання займатися розведенням прекрасних багаторічників.
Від чого залежить міцна розсада?
Спочатку перед тим, як садити люпин, варто визначитися, використовувати насіння або інший метод. Ми рекомендуємо почати з насіння та при їх купівлі звернути увагу на якість. Від цього залежить, виростите Ви квіти чи ні, незважаючи на те, що ця рослина має славу невибагливого.
Часто квітникарі вдаються до використання розсадного методу вирощування, причому розсаду вирощують самостійно. Процес не скрутний, але потребує певної уваги з Вашого боку. Починати садити насіння рекомендується в березні - квітні в домашніх умовах, для чого підійде спеціально підготовлений грунт.
Зробити грунтосуміш нескладно, для неї потрібна дернова земля, торф, обидві суміші беремо в рівних кількостях і до них додаємо половину заходи піску (можна річкового або будь-якого іншого грубозернистого). Нерідко при вирощуванні розсади використовують залишки старих торішніх коренів люпину, де є своєрідні здуття, багаті азотом. Додавання цих бульбу в дробленому вигляді корисно, посадка люпину дасть хороші результати, і розсада буде масовою.
Сходи з'являються не дуже швидко, приблизно через два тижні. Сходам необхідно дати час для того, щоб вони зміцніли і утворили по два листки, після чого розсада вважається готової до пересадки. Іншими словами, настав час, коли садити люпин можна на постійне місце.
Розмноження живцями
Як відомо, при вирощуванні люпину з насіння не завжди вдається зберегти забарвлення. Тому немає альтернативи вирощування з живців. Навесні матеріал для розмноження вподобаного квітки потрібно брати у кореневої шийки (прикореневу розетку), а влітку беруть бічні пагони. Щоб бічні розетки в принципі виростали, потрібно подбати про це восени, присипаючи землею кущі люпину. Також процедура обгортання допоможе многолетнику зберегти свої декоративні якості і продовжить йому життя.
Коли садити люпин живцюванням, щоб не відбулося змішування сортів і спотворення забарвлень суцвіть, визначити просто. Як тільки ви зрізали (або купили) держак, підготуйте ємності з піщаним грунтом і відправте на укорінення, на яке піде до 25 днів. Вкорінені молоді рослини можна висадити у відкритий грунт. Між квітками потрібно залишити не менше 35 див.
Правила догляду за квітами
З дня висадки рослин починається дуже важливий період, догляд за квітами повинен бути правильним і своєчасним. На цьому етапі іноді трапляються невдачі, тому щоб уникнути розчарувань і не позбудеться можливості вирощувати прекрасні квіти, затягувати з пересадкою розсади не варто. Пов'язано це з особливостями коріння квітки, які швидко розростаються, що ускладнює пізню пересадку люпину.
Крім того, необхідно забезпечити люпин своєчасними поливами і дотримуватися правил чистоти на клумбах. Потрібно стежити за появою бур'янів та проводити прополки, а після внесення вологи – робити розпушування, щоб верхній шар грунту не стягувала жорстка суха скоринка. Для дорослих квіток роблять підгортання. Високорослим люпинам краще спорудити опори. Стимулювати повторне цвітіння Ви можете, видаляючи сухі листя і квіти, що відцвіли.
Догляд за рослиною важливий на кожному етапі, починаючи з моменту, коли сіяти люпин приступаєте у себе вдома. Також не можна упустити момент висаджування у відкритий грунт, а це допускається лише в теплу погоду, тоді, коли садити квіти, можна, не побоюючись холодів. При стійкому цілодобовому теплі кожен висаджений квітка добре вкорениться і буде повноцінно розвиватися, красиво цвісти і, що найголовніше, період цвітіння у нього почнеться раніше. Сприятливим періодом для висадки розсади вважається кінець квітня або початку травня (треба дивитися по погоді).
Теплі кліматичні умови регіону дозволяють вирощувати люпин безрозсадним способом. Посів насіння виконується відразу у відкритий грунт, при цьому немає необхідності в пророщуванні. Так як сіяти можна в квітні, то потрібно стежити за температурним режимом. Також припустимо підзимовий посів. На зиму посадки покриваються мульчею з торфу. Місце для люпину повинно бути сонячним, і це не залежить від строків посадки, чи то весна або осінь.
Користь люпину
Гарний квітка з впізнаваними суцвіттями різних забарвлень цінується не тільки за декоративні якості, які є незаперечною перевагою люпину. Крім усього іншого, люпин володіє корисними властивостями збагачення грунту для якісного складу.
Люпин – це сидерат (зелене добриво). Завдяки кореневій системі рослина проникає глибоко під землю. Корінь може досягати 1-2 метрів, і, виростаючи, він рихлить грунт. Особлива будова коренів дозволяє вбирати азот з повітря і наповнювати ним ґрунт. Тому часто коренева система люпину використовується як добриво.
До речі, тим, хто займається органічним вирощуванням овочів, відмінно підійде ця підгодівля, яка цілком здатна замінити дорогі препарати і є екологічно чистою. Люпин також є прекрасним замінником гною і вмістом фосфору, азоту і калію перевершує добриво, що отримується з продуктів життєдіяльності тварин.
Оскільки у квітці міститься багато протеїнів і білка (до 50%), це рослина з сімейства Бобові може бути використано на корм худобі. Але придатні для цього не всі види, оскільки деякі з них містять отруйні речовини.