Урожай на дачі: вирощування баклажанів
Урожай на дачі: вирощування баклажанів
Теплолюбний баклажан, виходець з Індії, є найближчим родичем картоплі і томатів, відноситься до сімейства Пасльонових. Наявність у плодах багатого складу мінеральних солей довгий час було причиною того, що овоч використовувався як лікарська сировина. І тільки потрапивши в Європу, культура почала своє нове життя.
Тепер це незамінний овоч в кулінарії і консервної промисловості. Не залишилася без баклажана і народна медицина. Наявність у плодах «синеньких» калію і магнію дозволяє додавати такі страви в раціон хворих серцево-судинними захворюваннями, а також зазначається здатність баклажанів знижувати холестерин в крові (є профілактикою атеросклерозу).
Інструкція для отримання розсади
Вирощування баклажанів передбачає розсадний спосіб у відкритому грунті, і досвідчені городники здебільшого практикують тільки такий метод. Із-за складності пересадки розсади спочатку рекомендовано сіяти насіння в окремі (можна з торфу) горщики, тоді корені при пересадці не будуть пошкоджуватися.
Потрібно правильно вибрати час, коли садити баклажани, щоб розсада зміцніла до кінця травня, власне в цей час її пересаджують на грядки. До висадки насіння їх протруюють і замочують на 3-е суток, наприклад, шляхом загортання у зволожений тканий матеріал. У цей час стежать за вологістю тканини, при необхідності змочують.
У придбані горщики насіння висаджують по три штуки, дотримуючись 2 см глибини. Дочекавшись сходів, зберігають лише саме міцне рослина. Найбільш сприятлива температура для проростання садивного матеріалу +25 оС, при таких умовах перші паростки з'являються на десятий день. У післясходовий період знижують температурний режим до +17 проС вдень і до +12 проС вночі. Такі маніпуляції з температурою сприяють розвитку кореневої системи «синеньких». Якщо грунт сухувата, то її точно вже не поливають, а тільки обприскують з розпилювача. Полив грунту можливий тільки через три дні і далі регулярно кожні п'ять діб.
Секрети вирощування міцних рослин
Більшість початківців городників хвилює питання, як виростити баклажани, щоб вони не хворіли, добре йшли в зростання і дали бажаний урожай. В період розвитку розсади їй необхідний догляд, такий як підгодівлі (не менше 2-х разів) і досвечивание. Якщо не робити останнє, то у рослин виникнуть проблеми з зростанням і закладкою бутонів.
Важливо пам'ятати, що розсада баклажанів примхлива і потребує особливої уваги при вихованні. Вона не виносить протягів, тому при провітрюванні її переміщують в інше приміщення. Також необхідно багато світла, зволожений грунт в горщиках і сухе повітря. Підросла розсада не потребує пікіровці, до висадки на грядки у неї повинні бути розвинені коріння і близько семи справжніх листків.
Важливим фактором успішної пересадки розсади є прогрів грунту та зникнення загрози весняних заморозків. Посадка баклажанів відбувається за схемою 60х30 см з розрахунку не більше 6 рослин на 1м2. Розсаду в горщиках з торфу заглиблюють в землю на 10 мм, після чого злегка обжимають грунт. Під посадку вибирають тільки родючу землю, а грядки – захищені від вітрів і протягів.
Необхідно провести ще одну маніпуляцію, таку, як загартування розсади за тиждень перед висадкою в грунт. З метою звикання до грунтових умов денна температура знижується до +15 оС, а нічна – до 10 проС. Дотримуючись всіх вимог агротехніки, можна не задаватися питанням, як вирощувати баклажани, а дотримуватися тих рекомендацій, які вказані на упаковці з насінням або прочитати на сайті магазину все про цю культуру.
Особливості догляду
Через три дні після посадки робиться перший полив, наступний, дуже рясний, – ще через чотири дні. Уважно з температурою, тому що вода повинна бути прогрітим, в іншому випадку баклажани значно сповільнять зростання і цвітіння. Враховуючи велелюбність культури до вологи, оптимальна постійна регулярність поливу.
Разом з внесенням вологи здійснюють підживлення рослин, їх має бути три: перша – в період масової бутонізації квітів, друга – в період збирання врожаю і третя – в період в'язки «синеньких» на бічних пагонах. Підгодівля складається з аміачної селітри, суперфосфату і розчину хлористого калію.
Вирощування баклажанів передбачає створення правильної форми розвиненого куща. Його починають формувати, коли кущ виростає від 25 см, а саме прищипывается верхівка на центральному стеблі. Після цього дії зростання пускаються бічні пагони, з них залишають не всі, а тільки ті, що плодоносять.
Для стійкості застосовують підв'язку куща шляхом кріплення до увіткненої опорі. У цей період догляд за культурою полягає лише в прополці і розпушуванні, яке повинно бути поверхневим, так як коріння у баклажанів знаходяться неглибоко.
Из-за того, что баклажан любит тепло, наиболее приемлемая температура для его выращивания необходима 25-30 оС. Из этого выходит, что знойное лето, которое в последнее время постоянно отмечается в Украине, не представляет угрозы для культуры.
Необходимым условием при этом является постоянный полив баклажанов. При резких похолоданиях (+15 оС) рост культуры прекращается, поэтому если осенью на кусте появились недозрелые плоды, его можно пересадить в 5-6 л емкость и дорастить культуру в теплом помещении.
Рекомендуем баклажаны
Наилучшие среднеспелые сорта баклажан, которые можно приобрести у нас, – «Алмаз» и «Гелиос» ТМ «Малахит Подилля». Их отличительными чертами являются высокие вкусовые показатели и неприхотливость в выращивании.
Если соблюсти все тонкости в возделывании культуры то вопрос, как сажать баклажаны, не будет Вас тревожить, и Вы сможете насладиться всем великолепием процесса посадки семян, выращивания рассады, а потом и самого овоща. Баклажан является чудом природы и послан нам для того, чтобы мы удивлялись, как такой чудесный овощ можно вырастить самостоятельно!
Баклажани запікають, смажать, солять і сушать, і в будь-якому приготованому вигляді вони мають чарівний смак. А на батьківщині «синенькі» їдять навіть у свіжому вигляді.