Насіння овочів садять під зиму
Насіння овочів садять під зиму
Суперечки про доцільність підзимового посіву серед аматорів городників не вщухають, одні задоволені результатом, інші не знаходять для себе вигоди. Безперечно, є недоліки у сівби під зиму, це і ризик вимерзання насіння при занадто суворої зими, і короткочасні відлиги навесні, і нетривале зберігання овочів, і стрілкування у деяких культур при різкому весняне потепління.
Крім того, не кожен рік осіння погода радує стабільністю. Зважаючи на це, часом непросто визначити, коли садити насіння овочів під зиму. Можна помилитися, і насіння почнуть проростати, що загрожує втратою врожаю.
Неспроста кажуть: «Зима без снігу – літо без хліба». Безсніжна зима – і таке буває, причому в наш час це стає нормою. І якщо вчасно не вкрити зимову грядку, є небезпека загубити насіння. Словом, городникові доводиться неабияк потрудитися, щоб підзимовий посів дав очікуваний результат.
Але що, якщо поглянути на підзимовий посів насіння з іншого боку? Адже є маса позитивних моментів.
Вагомими аргументами на користь осінньої посадки овочів є:
· Ранній урожай. Можливість одержання овочевої продукції на 2, а з парників на 4 тижні раніше;
· Здоров'я. Вирощувані культури мають підвищену стійкість до холоду, хвороб і шкідників;
· Невимогливість у догляді. Немає необхідності завжди знаходитися поблизу грядки, щоб поливати, удобрювати і т. п. Оптимальне рішення для новачків;
· Відсутність слабких рослин. У ході природного відбору на грядці залишаються загартовані, найсильніші. Відсоток втрат невеликий;
· Повторне використання грядок. Прибравши ранній урожай редиски, цибулі, зелені можна посадити на грядки інші культури;
· Вільний час навесні. Ви можете отримати більше свободи для посадки інших овочів.
Підзимовий посів насіння вибрати?
Ви прийняли рішення про посіві насіння під зиму? Відмінно, старт дан! Не начавши – думай, а начавши – роби! І перше, до чого необхідно почати, – знайти насіння або цибулини овочів, які заплановані для посадки на зиму.
Як відомо, під зиму садять цибулю і часник, але крім них є цілий ряд овочевих культур, які можуть протриматися в землі три морозних місяця і навесні дати врожай. Допускається вирощування овочів з насіння таких культур, як редис і капуста, пастернак і моркву, селеру і пряні трави материнка, м'ята. Є всі шанси виростити з осені кріп, петрушку, мелісу, щавель.
Ріпа, буряк відмінно проростають після зимової стратифікації насіння у ґрунті, але їх насіння, а втім, як насіння моркви та редиски, повинні бути холодостійких сортів, щоб по весні забезпечити нормальний ріст і відсутність стрілкування. До речі, насіння моркви, петрушки, селери при посіві навесні сходять досить довго, а от після перезимівлі проростають дуже охоче.
Так як вирощувати з насіння можна не тільки овочі, але і квіти (мова йде, звичайно ж, про підзимового посадці), то крім овочів Ви можете посадити рослини для саду – портулак, кларкию, волошка, дельфініум, гипсофилу, а також эшшольцію, иберис, годецию. Наприкінці осені садять і астру, космею, мак, нагідки, дзвіночки, ромашку і деякі інші квіти.
Оскільки повний список рослин тут не охоплений, щоб нічого не упустити, підкажемо, що використовувати для підзимового посіву можна холодостійкі культури, це відноситься і до декоративним рослинам, і до овочів.
Секрети вирощування овочів і квітів
Від опущених в підготовлені лунки восени насіння ми чекаємо дружних сходів і докладаємо для цього багато зусиль, але не все в наших силах. Наприклад, при вирощуванні квітів потрібно врахувати, що подзимняя посадка для них є не настільки сприятливим, як для овочевих культур, і тому квіти мають більший відсоток невсхожести, ніж овочі.
З урахуванням цього при висіванні насіння квіткових слід дотримуватися правила сіяти гущі, а при високій схожості – прорідити. Також необхідно взяти до уваги, що такі рослини важко переносять пересадку, і висівати їх краще на тому місці, де вони будуть рости постійно.
Висіваючи насіння в зиму, можна принести користь не тільки собі, але і самим рослинам. Наприклад, рослина пастернак відрізняється примхливістю у схожості, його насіння швидко втрачають здатність проростати. І якщо посадити пастернак під зиму, то можна зберегти якості насіння і уникнути великих втрат.
Говорячи про цибулю, ми завжди сумнівається, який посівний матеріал використовувати для підзимового посадки. Але запам'ятати, як садити насіння овочів під зиму правильно, дуже просто – для осінньої сівби підходить чорнушка (власне насіння) і цибулю-сіянку самих невеликих розмірів (до 1 см).
Добірний посівний матеріал – запорука врожаю
Те, що посадка насіння овочів під зиму у відкритому грунті передбачає використання якісних насіння, не викликає сумнівів. Вони не потребують підготовки, і якщо навесні ми проводимо ряд заходів для підняття відсотка схожості і зміцнення здоров'я майбутніх рослин, то восени нічого подібного з насінням не роблять. Їх не можна замочувати, протруювати в рідкому розчині, щоб не допустити передчасних сходів.
Предлагаемые многими магазинами дражированные семена очень подходят для подзимнего сева. Они имеют оболочку, которая служит защитой от любых опасностей, подстерегающих семечки в грунте осенью, в том числе спасает от внимания грызунов.
Залогом удачи является и правильный подбор сортов, морозостойкие сорта есть и у моркови, и у свеклы, другими словами – у всех пригодных для осеннего сева растений. Выбор – за Вами.
Правила підзимового посіву передбачають запас насіння в підготовлені лунки з приходом перших заморозків. Зверху їх присипають дуже сухим грунтом, не поливають, мульчують торфом або перегноєм. У випадку з нестабільними культурами зазвичай норму сівби перевищують приблизно на 30%.