Материнка – вирощування в горщику
Материнка – вирощування в горщику
Сімейство Яснотковые багатьом з нас відомо з пряним рослинам, які використовуємо при приготуванні страв. Це популярні трави, такі як м'ята, базилік, розмарин, материнка звичайна (орегано), шавлія і багато інших.
Багаторічна трав'яниста рослина материнка (Oríganum vulgáre) добре відомо і має ряд народних назв, наприклад, ладанка, материнка, мацердушка. Ароматична рослина росте в дикій природі, але також з успіхом культивується на присадибних ділянках. Не менш поширеним вважається вирощування материнки в домашніх умовах.
Знайшло застосування орегано і в народній медицині. В ньому є ефірна олія (до 1,2%), флавоноїди, сесквітерпени, а також аскорбінова кислота. У лікувальних цілях материнку збирають в період цвітіння, для цього придатна вся надземна частина рослини і, безумовно, квіти.
У кулінарії материнка звичайна, завдяки ненав'язливому приємному запаху, використовується в різних країнах світу. Готують з нього різні приправи, так як рослина прекрасно поєднується з іншими прянощами, наприклад з базиліком, перцем, чебрецем.
Популярно орегано і в Україні, тому все частіше запитують насіння материнки для самостійного вирощування.
Як швидко виростити материнку?
Є два варіанти, як виростити материнку: на грядці і вдома. Безумовно, ті, хто має можливість вирощувати зелень на городі, менше стикаються зі складнощами, хоча б тому, що багато місця, не потрібно купувати горщики і захаращувати підвіконня.
Материнка взагалі невибаглива, і щоб її виростити немає потреби шукати якесь особливе добриво. Восени грядку зазвичай скопують, вносять органіку (перегній) і на цьому підготовку до весни вважають закінченою. Після весняних робіт кожен вирішує для себе, як садити материнку, оскільки є вибір: або це насіння, або держак, або кореневище.
Для раннього вирощування варто віддати перевагу насіння. До кінця березня їх можна посіяти будинку в ящики, які краще тримати на підвіконні. Крайній строк сівби насіння – початок квітня. До речі, розсада материнки успішно вирощується і в теплицях.
Як росте орегано у відкритому грунті
У грунт материнку можна сіяти відразу насінням, не вирощуючи розсаду, тому що пряно-ароматична культура по своїй природі не вимоглива. Головне підготувати грядку з зволоженим грунтом, засіяти насіння не більше ніж на 1 см у глибину. Так як молоді сходи материнки на перших порах слабкі, їх можуть витісняти бур'яни. Боротьба з бур'яном – важливий етап на шляху до успіху в справі вирощування орегано. Найпростіше для цього замульчувати землю відразу після сівби, догляд за материнкою буде максимально простим.
На швидкість проростання насіння впливає погода, якщо звичайно Ви не вирощуєте рослини вдома. Тому часто городники вдаються до використання укриттів з плівки, під якою насіння швидше проростають. А в середньому період очікування сходів становить від 2 до 3 тижнів.
Після масових сходів з рослинами не роблять ніяких маніпуляцій, крім поливу по мірі необхідності, а через 2-3 тижні їх проріджують, причому на значну відстань (15-20 см). При цьому доведеться відбракувати багато рослин, особливо якщо насіння висівали густо. Тому найбільш економним вважається вирощування материнки розсадою. Хоча при акуратному витягуванні материнки при проріджуванні, рослини можна пересадити на інше місце, використовуючи їх як розсаду. Рекомендується викопувати материнку, щоб не завдати шкоди коріння.
Інші способи розмноження материнки
Навіть якщо на ділянці вже росте орегано, рано чи пізно потрібно буде посадити нове, оскільки через 3-4 роки багаторічник старіє, а його пагони припиняють активне зростання. Якщо є доросла материнка, то можна вдатися до такого способу розведення прянощі, як поділ кореневищ. Знадобиться частина кореневища, тому рослину потрібно викопати. Роблять це тільки тоді, коли навесні материнка відростить пагони. Викопувати потрібно гранично обережно, з великою земляною грудкою, і, не ушкоджуючи коріння, постаратися розділити кореневище на кілька частин. Розсаджуються кореневища на відстані 15-20 см.
Живцювання – один з найбільш доступних способів вирощування, до якого можна звернутися, починаючи з травня і протягом усього літа. Від дорослої рослини беруться живці і висаджуються в підготовлений зволожений пісок особливим способом – під кутом, неглибоко, на 2-3 см (при цьому, не заглиблюючи листи міжвузлів). Головна мета – укоренити живці. Для цього потрібно постійно добре зволожувати пісок і проводити обприскування живців, а також по можливості створити умови теплиці. Посадка материнки на постійне місце після вкорінення виконується або восени, або на наступний рік навесні.
Материнка на підвіконні
Великий вибір посівного матеріалу в магазинах наштовхує на думку, що до кожного сорту потрібен особливий підхід. Вирощування материнки з насіння і те, як доглядати, не залежить від сорту, спосіб застосовний до будь-якого з них.
Чудовий вибір – універсальний грунт, він не важкий і родючий. Для домашнього вирощування на підвіконні відмінним матеріалом послужить рослина, яка росте на Вашому городі. Частина кореневища можна посадити в горщик, воно пустить коріння і дасть молоду зелень. Але якщо немає дорослої рослини, вирощуйте материнку з насіння.
Зазвичай починають з розсади, її вирощують у спеціальних ємностях. Посів материнки проводиться в більш глибокі горщики, так як орегано потрібно багато простору під корінь. Горщик повинен бути з дренажними отворами, на дно необхідно класти дренаж, засипати ґрунтом і трохи утрамбувати. Висівається насіння аналогічно відкритого ґрунту, на глибину близько 1 див. Щоб грунт залишався вологим, ємність накривають плівкою або іншим відповідним матеріалом. Важливо не забувати про провітрюванні і періодично зволожувати землю.
Врахуйте, що навесні, коли садити материнку найкраще, треба поставити горщик на самому світлому підвіконні. Причому ранньою весною день ще не такий довгий, і сходи материнки зажадають додаткового світла, отримати який можна від ламп. Пересадити розсаду материнки у великий горщик можна по досягненню нею двох справжніх листків.