Вирощування дині в теплиці
Вирощування дині в теплиці
У північно-західних районах України вирощування дині утруднено через брак тепла або дощового літа (Карпати). І тим більше складно виростити таку ароматну і знатну диню, як у Кубанських степах чи в Середній Азії (Узбекистан). Любителі культури легко справляються з цією проблемою, вирощуючи дині в теплицях. Тим не менш, перш ніж приступити до культивування полюбилася смачної ягоди, треба вивчити технологію обробітку, всі нюанси агротехніки та умови, необхідні для її зростання.
Вибір теплиці
За рішенням дачника теплиця або парник можуть бути виконані з будь-якого матеріалу, будь то скло, геотекстиль або плівкове укриття, але оптимальним рішенням для створення споруди послужить полікарбонат. До його переваг відносять високу прозорість, здатність пропускати сонячні промені і відсутність схильності до помутніння від часу.
Габарити теплиці вибираються на Ваш розсуд, так як вони залежать від площі вільної ділянки землі, при цьому висота повинна відповідати не менше ніж двом метрам, адже вирощування дині вимагатиме значного вертикального простору (культура зараховується до лиановидным рослинам).
Посадка дині можлива в опалювальній або ж, навпаки, в неопалюваній теплиці. Очікуваний урожай можна отримати в будь-якому випадку при дотриманні належного догляду, але завжди треба пам'ятати, що диня любить тепло, і при відсутності підігріву в теплиці навіть короткочасне похолодання призведе до втрати врожаю.
Вибір грунту і насіння
Якісно удобрений грунт органікою, повітряний і піщаний, ідеально підходить для баштанних рослин. Для приготування посадкової суміші готують торф, перегній, пісок і дернову землю. Витримується співвідношення таке: 4:2:1:2. Ретельно перемішують грунт, щоб створити пористість і рихлість, добре вбирає вологу.
Перш ніж приступити до того, як вирощувати дині, необхідно вибрати насіння випробуваних агрофірм. Для цього годяться ранні сорти, що відрізняються підвищеною солодкістю і відмінним смаком.
Корисна інформація для початківця бахчевода: внесення деревної золи в грунт в значній мірі підвищує вміст цукру в плоді. Крім цього, ніколи не висаджуйте разом насіння дині і огірків або інших гарбузових культур. Перезапилення негативно впливає на отримання відмінного смаку у динь, а ось томати, перець або баклажани відмінно уживаються з баштанної культурою.
Підготовка насіння до посадки
Підготовка насіння до сівби – найбільш значуща частина агротехніки культивування. Перед тим як садити диню, необхідно створити гідротермічні умови, які легко досягаються в теплиці, і їх ефективність доведена. Помірна вологість, яскраве освітлення не менше 12 годин і температура +24-29 проС – це ті необхідні умови культивування дині в теплиці, без яких неможливо отримати бажаний урожай.
Насіння спочатку замочують в приготованому розчині марганцівки на 1 годину, потім обгортають їх вологою тканиною, постійно витримуючи температуру до +25 проС. Проклюнулися насіння бажано висаджувати в окремі стаканчики з пластику. Непоганим варіантом стануть торф'яні горщики.
Насіннєвий матеріал поміщається на глибину 2-3 см, зверху закривається поліетиленом. Брак денного світла компенсують використанням люмінесцентної лампи. Відразу після появи перших паростків укриття знімають. Слабкі рослини прибирають, а зміцнілу розсаду залишають до утворення першої пари повноцінних листочків.
Висадка розсади в грунт
Посадка розсади в ямки теж вимагає деяких знань. Найпростіший спосіб висадки – це розсада в торф'яних горщиках, яка безпосередньо у землю поміщається разом з горщиком. Якщо ж під розсаду використовувалися прості ємності, уважно перевіряють, щоб грудка землі з кіньми не порушував своєї структури при витяганні. В луночку виливають 1 л води (теплою), розсаду висаджують в утворену рідину і закидають сухим грунтом з міжрядь.
Сложность в том, как вырастить дыню, заключается в выполнении непременной последовательности всех агротехнических приемов, которые для получения желаемого результата просто необходимы.
Во время высаживания рассады следят, чтобы она не сильно углублялась в почву, что поможет избежать появления образования гнили на семядольном колене. Пока идет процесс адаптации рассады, ей практически не нужен никакой уход. Производится только периодический полив и частое проветривание, если температура в теплице поднимается до +30 оС. Для доступа кислорода к корням растений почвенную корку рыхлят.
Запилення
На жаль, своєрідність чоловічих квіток культури полягає в тому, що вони швидко втрачають свої опылительные здібності. Відсутність природного запилення вимагає втручання баштанників, і їм доводиться проводити запилення вручну.
Уважно стежать за освітою жіночих квіток і, після їх відкриття, знімають чоловічі, обривають листки і тичинками запилюють жіночі. Якщо не провести цю процедуру, виростити врожай не може вдатися. І хоча в теплиці можуть потрапляти бджоли через розчинені вікна, запилення квітів динь відбувається саме так.
Навіть при вирощуванні баштанної культури у відкритому грунті в похмуру погоду в період цвітіння рекомендовано ручне запилення культури.
Добрива і підв'язка
Выращивание дыни непременно потребует подкормки удобрениями, содержащими азот. Чтобы увеличить содержание сахара в плодах, с появлением завязи грядку поливают слабым раствором борной кислоты.
Культивирование овоща в теплицах предполагает подвязку образующихся плетей бечевкой к перилам. Этот процесс начинают делать через 9-10 дней после перемещения рассады на постоянное место. В это время из пазух растущих листьев возникают боковые побеги, вот из них и формируется куст растения.
Ознайомившись зі статтею, навіть початківець баштанник зрозуміє, як виростити дині в закритому ґрунті, а любителі цієї красивої і смачної ягоди з задоволенням візьмуться до її культивування в теплицях, починаючи з ранньої весни. Ті ж, хто ще не вирішується на вирощування баштанних культур в теплиці, висадять насіння у відкритий грунт.