Як садити квасолю
Як садити квасолю
Населенню планети квасоля відома досить давно, в стародавні часи і до нашого часу за своєю поживністю квасоля не поступалася м'яса і колись вважалася основною стравою бідного населення. В нинішній час пріоритети змінилися, і тепер квасоля прийнято вважати найбільш здоровою їжею, яка приносить тільки користь у сучасному раціоні харчування.
Культура відноситься до сімейства бобових, до яких також відносять сою і боби, але в центральній Європі найбільш популярна саме квасоля. Рослина самозапильна, тому на одній ділянці можна культивувати різні сорти. Досвідчені городники в основному вибирають для посадки тільки ранні сорти культури. Це обумовлено тим, що вони більш стресостійкі до погодних умов, дозрівають раніше і легко переносять травневі похолодання.Вирощування квасолі вимагає не більше 12 годин сонячного світла щодня, тобто це – культура короткого світлового дня.
Вибираємо сорти квасолі
Отже, квасоля – це трав'яниста рослина, зерна і лопатки якого можуть бути пофарбовані у різні кольори залежно від сортової приналежності (білий, жовтий, рожевий, фіолетовий, а також зелений). Плоди (боби) дозрівають в стручках, їх кількість залежить від обраного сорту. Перш, ніж розпочати вирощування, цікавляться, як посадити квасоля, вибирають сорт культури.
Спочатку культура ділиться на дві великі групи, що в'ється і кущову. Обидві групи мають розвинений потужний корінь, але наземна частина у першій не вище 60 см, а у другої – деколи досягає у висоту 2,5 м.
У свою чергу за якістю бобів квасоля буває цукрова і полусахарная. Існує ще й лущильная квасоля, яка в основному йде на корм худобі. Для культивування городники вибирають цукрові сорти квасолі, так як вони більш смачні і легко вирощується.
Прекрасні смакові характеристики квасолі в деякій мірі обумовлюються величезною кількістю рослинного білка, що міститься в бобах. Але в залежності від сорту якість і смак бобів помітно різниться.
Де і коли посадити квасоля
Вибрати південний або південно-західний схил на городі для посадки насіння вважається самим оптимальним варіантом, а відсутність протягів набагато покращить умови для зростання культури. Правильне місце під посів насіння обдарує рослини великою кількістю світла і як наслідок тепла, що дозволить виростити і зібрати бажаний урожай.
Важливим для цього є і фактор грунту, вона повинна бути легкою і насиченою гумусом.
Перш ніж приступити до того, як садити квасолю, переконайтеся, що сівозміна культур дотримано згідно агротехніці вирощування квасолі. А це означає, що попередниками можуть бути капуста і огірки, сусідами по грядці – морква, буряк і картопля. Але все ж більше прихильності квасоля проявляє саме до огірків.
Враховуючи те, що квасоля любить тепло, посадка насіння вимагає теплою грунту, не нижче +15 проС. За народними прикметами дивляться, коли зацвіте каштан, тоді і можна садити насіння квасолі. Якщо у Вас поспів ранній салат або горох, то квасолю можна висадити після їх збору і висівати з інтервалом в 10 днів, починаючи з другої декади травня до липня. В'юнкі сорти культури висівають тижнем пізніше.
Перед посадкою насіння замочують не більше ніж на 12 годин, після чого опускають на 5 хвилин в приготований розчин борної кислоти. Так можна захистити насіння від шкідливих комах. При посадці насіннєвого матеріалу в грунт дотримують інтервал: для кущових сортів 20-25х40 см, для витких сортів – 25-30х50 див.
Вирощуємо квасолю на балконі
Не тільки на грядках можна виростити улюблену квасоля. Ті, у кого немає дачі або невеликого ділянки землі пристосувалися до міського способу вирощування овочевих культур. Посадка квасолі на балконі і лоджії не представляє особливої складності, тому багато міські жителі на своєму балконі залюбки культивують її, а також інші городні культури (томати, дині, огірки).
За строками висіву насіння на засклених балконах посадка відбувається на два тижні раніше. Якщо ж Ви хочете виростити квасоля ще раніше, то необхідно виростити розсаду в стаканчиках. Для цього грунтосуміш готується в пропорції 2:1 з дернової землі та перегною.
Насіння перед посадкою обробляють марганцівкою, а потім пророщують до білих паростків. У невеликі стаканчики насипають приготовану грунтову суміш, обприскують з пульверизатора і висівають насіння, поміщаючи їх вниз паростком. Потім стаканчики поміщають на піддон, вкривають плівкою і витримують при температурі проростання +20-25 проЗ, поки не з'являться паростки.
После прорастания семян пленку снимают и помещают поддон с рассадой ближе к свету. В этот период (фаза 2-х листков) делают подкормку рассады. Для этого подходит раствор коровяка или куриного помета. Постепенно закаляют рассаду перед высадкой ее в контейнеры.
Когда рассада достаточно окрепнет, ее высаживают в более объемные емкости с достаточным количеством места. Важно чтобы температура почвы в контейнерах была не ниже +10 оС. Растения помещают в центр емкости, поливают. На каждое растение должно приходиться по 5-6 л грунта. В это же время устанавливают опоры и привязывают к ним культуру.
Якщо ви вирішили виростити високорослі сорти, то необхідно натягнути дріт для кріплення розсади. По досягненню квасолею 20-25 см точку росту прищипують. У цей період не забувають про постійного поливу культури, адже вологість грунту повинна становити не менше 80%. Вирощування квасолі не допускає пересихання ґрунту, а також її переполива. Від цього з'являються захворювання (сіра гниль, павутинний кліщ), і рослина може загинути.
Задоволення від вирощеної квасолі величезна, адже молоді лопатки мають приємний смак і дуже корисні. Вже через 10 днів після цвітіння ви побачите перші лопатки, які необхідно регулярно збирати один раз у 3-6 днів. Молоді боби є швидкопсувним овочем, тому зберігаються при +1-5 проС.
Будь-який міський житель може прийняти рішення, коли садити квасолю на балконі, завести невеликий городик» з легко вирощуваних овочів і відчути радість хай від скромного, але власноруч вирощеного врожаю.