Як проростити насіння петрушки
Як проростити насіння петрушки
У кожного дачника або сільського жителя (огородника) на грядках завжди можна знайти пишно разросшуюся зелень петрушки. Це дворічна культура, яка вирощується як зелень, так і на насіння. Незважаючи на постійне культивування, кожен рік городники стикаються з проблемою поганого проростання насіннєвого матеріалу. І кореневі і листові сорти вимагають певних знань та терпіння у їх вирощуванні.
Не останнє місце в отриманні рясної зелені культури відіграє час, коли садити петрушку. Оскільки культура холодостійка, то її насіння можна висівати вже в лютому у відлигу, коли робота дозволяє з землею. Але зазвичай посіви проводять наприкінці березня або в середині квітня, хоча насіння може проростати при температурі +1-5 проЗ, і висівати їх можна навіть в зиму.
Якщо петрушка сходить до морозів, то під щільним шаром снігу і соломи вона зимує до весни без видимих пошкоджень. У будь-який час року посадка петрушки вимагає значної вологості грунту, бо без неї сходів не буде, або будуть, але дуже рідкісні.
Як підготуватися до посадки насіння
Якщо висіяти насіння у вологу землю, то пророщування насіння петрушки триває близько 20 днів. За цей час необхідно регулярно здійснювати полив грядок з посівами культури, інакше на дружні сходи годі сподіватися. Щоб спростити предвсходовый догляд за посівами, спочатку їх вкривають плівкою, тоді волога більш тривалий час зберігається під нею і поливати грядки часто не доводиться.
Але більшість городників не сухе насіння висівають прямо в землю, існує безліч способів, як проростити насіння петрушки і тим самим прискорити процес їх схожості. Відомо, що насіння петрушки покриті товстим шаром ефірного масла, яке не пропускає воду, тому перед замочуванням насіннєвого матеріалу його обдають гарячою (+60 оС) водою, після чого виробляють саме замочування у воді на добу.
Щоб прискорити проростання насіннєвого матеріалу петрушки в два рази, використовують звичайну горілку. Для цього насіння на марлі поміщають в ємність з горілкою, не більше ніж на 20 хвилин. Після цього їх промивають, висушують, і вони готові до посадки.
Непоганий і екологічно чистий спосіб прискорення проростання насіння петрушки полягає в поміщенні їх у розчин деревної золи. Беруть 1 л води і 1 ложку деревної золи, замочування триває близько доби.
Але існує ще більш екологічний спосіб, як пророщувати петрушку. Його використовували наші предки, які не знали хімічних стимуляторів росту і намагалися все робити, як навчили їх батьки. Приблизно за два тижні перед посадкою насіння їх поміщали на штик лопати в землю, яка ще не прогрілася весняним сонцем. Перед посадкою насіння діставалися назад, просушувались на папері і висівали в землю. Витримані в грунті насіння давали дружні сходи через 4-5 днів.
Чи є альтернатива?
Більшість міських жителів практикують вирощування петрушки на балконі. Це не клопітка заняття, не вимагає багато зусиль і часу, а зелень з горщика завжди під рукою. Такий спосіб вимагає певних знань, як вирощувати петрушку з насіння в контейнерах на балконі.
Ґрунт перед посадкою насіння зволожують і посипають негашеним вапном з інтервалом в 15 хвилин тричі. Перед цим замочіть насіння петрушки в молоці, витримуйте температуру в приміщенні + 20 проС. В це важко повірити, але насіннєвий матеріал дасть перші паростки через три години.
Також непоганий і економний спосіб (без покупки стимуляторів росту), як проростити насіння петрушки, це замочування їх у розчині харчової соди протягом доби, після чого обов'язково промити у воді.
Посадка пророщених насіння в грунт
Коли пророщені насіння почали наклевываться, їх висівають в землю, яку готують заздалегідь. Добре скопана земля, заправлена органікою, є оптимальним середовищем для вирощування культури. Для різних сортів петрушки дотримуються певного інтервалу в висіві насіннєвого матеріалу.
Важливо знати, як садити пророщені насіння петрушки. Так, для кореневої культури – 20 см в міжряддях і 5 см між рослинами. Для листової петрушки - 15 см між кущами. Посадка посівного матеріалу проводиться неглибоко, 0,6-1 см для літніх посівів у зиму глибина збільшується до 2 см. До появи перших сходів, регулярно провітрюють грунт під плівкою, поливають посіви, ніж розм'якшують грунтову кірку.
Після появи паростків, розпушують грунт, це сприяє більш швидкому зростанню культури. Полив повинен бути регулярним, вологість грунту утримують на рівні 70%, при такому догляді за петрушкою зріз зелені настає через 70 днів після посіву.
У період вегетації зеленої маси петрушці вимагається внесення добрив, це в основному розчин нітрофоски. За один прийом зрізають не більше третьої частини від загальної кількості виросла зелені.
Кілька порад для стабільного врожаю
Існують деякі агроприйоми, щоб посадка петрушки дала ще більше корисної зелені і щоб її віддача тривала як можна довше.
Перший спосіб, це залишити весняні посіви культури на зиму. Для цього останню зрізання зелені здійснюють до кінця вересня, після чого до зими культуру вкривають соломою, а взимку завдають багато снігу. Навесні солому прибирають і поміщають петрушку під плівку, молоду зелень можна буде отримати через 30 днів.
За другим способом насіння петрушки висівають у червні на ті грядки, де вирощувалися ранні культури, такі як шпинат, салат або редис. Якщо вологи буде достатньо, то у вересні можлива одна зрізка зелені, далі з посадками культури надходять як у першому випадку.
Звичайно, коли садити петрушку, вирішувати городникові, але підзимовий посів напевно принесе ранні сходи і багато соковитою і смачною зелені.
Або ось якщо навесні посадити зібрані з осені коренеплоди петрушки, то до літніх спекотних днів можна буде зібрати трикратну зрізання листя. Листові сорти культури можна вирощувати з розсади, яку культивують в стаканчиках за принципом ранньої капусти. Розсадний спосіб дозволяє отримати найбільшу кількість зрізок – до шести за літо.
Як бачимо, все просто. Вирощування петрушки з пророщених насіння – безпрограшний прийом в агротехніці!